Podzimní prázdniny jsou tady, a tak řada z nás přemýšlí, jak se zabavit s dětmi při týdnu volna i dlouhých podzimních večerech. Co třeba společné tvoření? Zapomeňte ale na nudu a veškeré klišé a výrobu stokrát stejných dekorací. Tentokrát máte šanci si připravit něco co je opravdu cool a děti i vás to nadchne. Jak by se vám jako dominanta pokoje, ať už dětského nebo třeba vaší pracovny, líbil takový horkovzdušný balón? A hlavně žádný strach, jeho výroba je snazší, než se může na první pohled zdát. Tak hurá do toho!
Než začneme s tvořením
Ještě, než se do tvoření pustíme je ideální si připravit vše, co budeme na výrobu balónu potřebovat.
Disperzní lepidlo Herkules (ideálně balení 500 g)
Nafukovací míč nebo balonek
Gumičky
Nůžky
Staré noviny
Jutový provázek
Jeden korálek
Papírové ruličky od toaletního papíru, popřípadě kelímek od jogurtu, rulička od kuchyňských utěrek
Maskovací páska (papírová lepicí páska běžně používaná při malování)
Akrylové barvy
Jako nepovinný doplněk několik menších knoflíků a stará látka
A jde se tvořit…
Samotný postup tvoření je opravdu jednoduchý. Jediné, co vyžaduje je trocha trpělivosti, vzhledem k tomu, že jednotlivé části a fáze tvoření s disperzním lepidlem Herkules musí vždy důkladně vyschnout.
Nejprve nafoukneme balónek nebo nafukovací míč. My použili nafukovací míč, lépe se s ním pracuje, jeho segmenty lépe vedou členění balonu a navíc, lze míč použít opakovaně.
Míč či balonek nikdy nenafukujte naplno, na jeho maximální velikost. Musí mít vždy alespoň mírou vůli a jít stlačit, aby se pomocí gumiček dal vytvořit finální požadovaný tvar reálného horkovzdušného balonu. Následně na míč navlékneme 3 gumičky tak, aby se balon rozdělil do 6 stejných segmentů. Na spodní křížení gumiček (u nafukovacího pístu) přiložíme papírovou ruličku (nejlépe papírový kroužek od lepenky) a připevníme k míči maskovací páskou. Tím máme daný finální tvar samotného balonu.
V další fázi si nastříháme noviny na čtverečky, ideálně o rozměru 1,5 cm. V misce smícháme lepidlo Herkules a vodu v poměru 2:1. Čtverečky novinového papíru necháme ve směsi nasáknout a pokryjeme jimi celý balon v minimálně 3 souvislých vrstvách. Necháme je proschnout nejlépe do druhého dne a mezitím si připravíme balonový koš.
Je na vás, zda koš bude mít čtvercový nebo kulatý půdorys. My využili ruličku do široké lepenky a dvojitým přehnutím jsme ji vytvarovali do hranatého tvaru. Dno tvoří kousek kartonu, který jsme přilepili pomocí lepidla Herkules ke stranám koše. Lze ale také použít kelímek od kávy či od jogurtu. Budoucí koš pečlivě obtočíme jutovým provázkem namočeným v již vyrobené směsi lepidla a necháme důkladně proschnout.
Poté, co je lepidlo na balonu dokonale suché, nabarvíme koš dle své fantazie, ideálně akrylovými barvami a barvu opět necháme pečlivě zaschnout. Posléze můžeme míč vyfouknout a vytáhnout spodním otvorem v balonu. Zbyde nám dokonalý skelet balonu.
Nyní si připravíme závěs. Do horní části uděláme malý otvor a protáhneme jím smyčku provázku zakončenou korálkem nebo knoflíkem, aby se závěs nevytrhl. A jdeme do finále!